Blog Yazıları

Direksiyon Eğitimi

16 Eki 16
dvt
, , , ,
No Comments

Konya Özel Direksiyon Eğitimi

 Araç çalıştırılır, Debriyaja basılır, Vites 1. vitese takılır, El freni indirilir, Sol sinyal verilir, Sol geriyi görme aynasından trafik akışı kontrol edilir, Debriyaj yavaş bırakılıp, gaza hafif basılarak yola çıkış yapılır. Düz vitesli araçlarda ileri vitesler tüm otomobiller de aynı şekildedir. Boş vitesten 1. vitese almak için debriyaj pedalına basılır ve vites topuzu önce sürücü tarafına doğru 1. ve 2. vitesin bulunduğu kısmı bir duvar gibi düşünürsek, yan duvara yaslayana kadar çekilir, sonra öne ileri doğru itilerek alınır. 1 den 2. vitese almak için sol taraftaki duvara dayalı şekilde arkaya kadar çekilir. 2 den 3. vitese almak için vites topuzu hafif öne itilerek Boşa alınır ,sonra düz öne ileri doğru itilerek 3. vitese geçirilir.

3 den 4. vitese almak için vites topuzu dümdüz arkaya doğru çekilir.

4 den 5. vitese almak için önce vites topuzu hafif öne itilerek boşa alınır, sonra vites topuzu sağ tarafa doğru yan itilerek duvara dayanır, sonra öne doğru itilerek 5. vitese geçer.

Geri vites araçlarda farklı yerde olabilir. Genelde eğitim verdiğimiz araçlar mandallı sol ileri şeklinde ya da 5. vitesin tam karşısındadır. Geri vitese almak için araç önce boşta olması gerekir. Daha sonra 5. viteste gibi sağ tarafa doğru yan itilerek duvara dayanır, sonra arkaya doğru çekilerek geri vitese alınmış olur.

PEDALLAR

özel direksiyon dersi

Sol ayak debriyaj pedalını kullanır, Ayak topuğunu yere değdirmeden diz ile beraber kaldırılır. Sağ ayak hem fren hem gaz pedalını kullanır, frenin altında ayak topuğu yere sabit durur, ayağı kaldırmadan sadece parmakların ucu ile gaz ve frene basılır.

Debriyaj: Debriyaj motorunuz da ki kuvveti tekerleklere iletmek için kullanılan bir alettir. Her vites değiştirilirken kullanılır. Bunun dışında kullanılmaz. Çok basit ve kolay bir amacı olan debriyajı doğru kullanmayı öğrenelim. Sağ Ayak topuğu muzu yere destek yaparak kullanmayalım Debriyajı sert ve aniden bırakmayalım. (Ama basarken birden basabiliriz)

Gaz: Gaza kesinlikle birden bire ani basmayın, azar azar basın. Ayrıca gaz pedalını basarken motorun sesini dinleyin, göstergelerdeki motor devir göstergesi gaz pedalını bağlı olarak çalışır.

Fren : Ayak freni bütün tekerleklerin aynı anda frenlemesini sağlar. Araçlarda Westinghause veya ABS fren sistemi bulunur. ABS fren sistemi daha iyidir.Yağışlı havalarda daha emniyetlidir ve tekerleklerin kızakla masını önleyerek direksiyon hakimiyeti arttırır.

Yorum Yaz